Странице

Slušni aparati


Tehnologija svakodnevno napreduje neverovatnom brzinom poboljšavajući performanse i kvalitet slušnih aparata do neslućenih razmera.Najnovije generacije digitalnih slušnih aparata predstavljaju pravu tehničku revoluciju u obradi zvuka, u odnosu na samo par godina starije modele. 

http://zizisears.blogspot.co.uk/
Oštećenje sluha mora se tretirati individualno kod svakog deteta. Svako dete oštećenog sluha doživljava zvuk na sebi svojstven način. Zbog toga niko sa stopostotnom sigurnošću ne može da unapred da pretpostavi kako će neko dete da reaguje na određeni model slušnog aparata. Presudnu ulogu pri izboru uglavnom treba da ima reakcija samog deteta na slušne aparate tokom probnog perioda nošenja (proizvođači, sada, uglavnom omogućavaju probni period od nekoliko nedelja bez obaveze kupovine). Mora se imati u vidu da je detetu potrebno vreme da se privikne na slušni aparat i da svaka promena, bilo da su u pitanju novi aparati bilo da se radi samo novo podešavanje, zahteva i određenu ponovnu adaptaciju deteta.

Na tržištu postoje razičiti modeli slušnih aparata koji po tehničkim karakteristikama pokrivaju i najdublja oštećenja sluha. Prilikom izbora, međutim, neophodno je da se roditelji konsultuju sa stručnjakom (surdologom ili audiologom) koji je dobro upoznat sa detetovim problemom, kako bi im dao uputstva koje su to neophodne karakteristike koje pomagalo mora da poseduje kako bi optimalno korigovalo detetov sluh. Pri izboru slušnog aparata za dete neophodno je uzeti u obzir činjenicu da je kritičan razvoj govora upravo u najranijem uzrastu. Shodno tome detetu treba obezbediti što je moguće kvalitetniji zvuk kako bi bilo što bolje stimulisano.

Uglavnom svi proizvođači slušnih aparata nude nekoliko cenovnih rangova za svaki model, prilagođenih upravo potrebama i mogućnostima korisnika. Neki proizvođači imaju i posebne pedijatrijske serije aparata namenski prilagođene i optimizovane za dečiju upotrebu.

Ukoliko dete i pored odgovarajućih slušnih aparata za određeni vremenski period ne pokaže željeni napredak u razvoju govora, roditeljima se obično predlaže razmatranje ugradnje kohearnog impanta. Ova operacija se već godinama uspešno izvodi u većem broju naših ustanova. Detetu se operativnim putem ugrađuje kohearni implant koji ima zadatak da zameni funkciju oštećenog unutrašnjeg uha. Ukoliko ne postoje još neke kompikacije vezane za slušni živac ili centre u mozgu, kohlearni implant obezbeđuje detetu mnogo kvalitetniji i jasniji zvuk nego što to može i jedan slušni aparat. To, međutim, ne znači da tom detetu neće biti potrebna rehabilitacija govora. Sama mogućnost da čuje zvuke ne znači i da će se detetov govor spontano razvijati. Intenzivna rehabilitacija govora je nezaobilazan deo terapije svakog deteta sa oštećenim sluhom bilo da nosi slušne aparate ili ima ugrađen kohlearni implant.